Každodenní praxe cvičení asán

Každodenní praxe cvičení asán

 

 

Nejvyšší jógínské výsledky se rychle dostaví těm, kteří praktikují intenzivně.
Pokrok ve všech metodách cvičení jógy je přímo spjat s tím, jak vytrvale a pravidelně každý cvičí – praktikuje. Asány nejsou v tomto výjimkou. Abychom dosáhli co největšího užitku, měli bychom cvičit každý den. Začátečníci by měli rozvíjet každodenní praxi už od samého počátku. Tak jako čištění zubů, osobní hygiena, pravidelný spánek i cvičení asán by se mělo stát součástí každodenní rutiny. Dopad každodenní praxe na fyzické tělo lze vypozorovat vcelku rychle tím, jak se svaly a klouby stávají flexibilnějšími.  Pokožka začne zářit a i pohled očí je jiskřivý. Cítíme se lehčí a zároveň  jsme schopni lépe ovládat tělo, u kterého postupně cvičením rozvíjíme hbitost a koordinaci.
Výhody cvičení asán ovšem přesahují vliv na kůži, svaly a klouby. Více než jakékoliv fyzické cvičení, asány přímo ovlivňují endokrinní systém, stimulují a harmonizují vyměšování žláz. Dlouhodobé pozitivní dopady ale přicházejí pouze s každodenní praxí. Zdravý endokrinní systém přispívá ke zdraví těla a zpomaluje proces stárnutí. Metabolismus je vyvážený, což vede k lepšímu trávení, zkrotíme se v přejídání. Posílíme a stabilizujeme imunitní systém. Pak se cítíme energičtější a zároveň klidnější. Přirozeně se zbavujeme stresu, protože emoce umíme držet v rovnováze. Nacházíme bránu k vnitřnímu rozvoji kreativity.
Asi ale snad nejpozoruhodnějším účinkem každodenní praxe je rozvinuté vědomí, které přichází skrze stimulaci žláz v asánách, zvláště u inverzních pozic. Jak se vědomí, nebo-li “princip vědění” otevírá vůči kosmickému vědomí, tak jednotlivec začne chápat sám sebe ne jako odděleného nedůležitého tvora, ale jako dynamického hráče v životě veřejnosti a celého světa. Strach a nejistota se ztrácejí, a vyvstává pravé sebe-vědomí. Je poznána nekonečná slast, “Samadhi”, jako konečný výsledek jógínské praxe. Člověk cítí, že je celou svou myslí a bytostí nástrojem Božské vůle.
S tím, jak končí léto a začíná nové období v tomto stále více rozbouřeném světě, je pravidelná spirituální a fyzická praxe nutná k vytvoření svého bezprostředně klidného okolí. Tak jako pravidelná praxe rozšiřuje vědomí, rozšiřuje i možnosti jak se vyrovnávat s každodenními situacemi a přibývá schopnost pozitivně ovlivňovat ostatní, a to s menším úsilím. Jedna z mála věcí, které ve skutečnosti opravdu “máme” je náš vliv na ostatní. Jak se chováme k nim předurčuje, v jakém světě žijeme sami. Praxe asán může změnit člověku život tak, že umožňuje přispívat k pozitivní atmosféře, což se může nakonec ukázat být prospěšné pro celý svět.
Praxe asán může přinést obrovské zdravotní účinky a vést k hluboké duševní realizaci, ovšem pouze v případě, že k ní přistupujeme s vytrvalostí a intenzitou. To byla před 2000 lety Patandžaliho rada. Dnes, v knize Outliers, Malcolm Gladwell nabízí modernější artikulaci té samé rady v “Pravidlu 10000 Hodin”, kde předkládá názor, že trvá 10 000 hodin, abychom se v něčem stali mistry. Samozřejmě, že my necvičíme asány za účelem  dosažení nějaké úrovně v pozici, ale za účelem dosažení jakési mistrovské úrovně fyzického, duševního, emocionálního a spirituálního rozvoje. “Pravidlo 10000 Hodin” je pak hezkou připomínkou na to, že je třeba hlubokého závazku, abychom došli k cíli. Jako předsevzetí pro nové období si každý den najděte čas na praxi asán, třeba jen na měsíc a zjistěte, jakou pozitivní změnu v životě vám to přineslo

Comments are closed.