Předklony – cesta do minulosti

Předklony – cesta do minulosti

Předklony dopředu jsou nejhlouběji zakořeněné pohyby ze všech, které děláme často bezděčně. Vždy se budeme předklánět, abychom něco zvedli místo toho, abychom se zaklonili. Předkláníme se při sedání si na židli v práci, doma, v kině a vůbec všude. Málokdy se zamýšlíme nad tímto každodenním pohybem. Když na něj narazíme v hodině jógy při asánách, uvědomujeme si provázející bolest či pnutí ve stehnech nebo v kyčlích, citlivost ve spodní části beder nebo až pocitů strachu, zlosti či smutku, které náhle jakoby odnikud vyvstaly. Mnoho studentů považuje tyto asány za jedny z nejobtížnějších, a mnoho z nich se vyhýbá jejich provádění ve snaze minimalizovat fyzické a emocionální nepohodlí, které může být výsledkem protahování zadních částí těla.
Předklony dopředu nás zavádějí zpátky do naší minulosti, čímž nám poskytují příležitost vyřešit hluboké psychologické záležitosti, které se postupem času nashromáždily v kloubech, svalech, orgánech a dalších vrstvách našeho těla. Předklony aktivují druhou čakru – tzv. swadhishthana čakra – nacházející se na úrovni křížové kosti, pánve, kyčlí a třísel. Swadisthana čakra souvisí s naší kreativitou a sexualitou, s našimi vztahy k dětem a k partnerům –  jak milostným a sexuálním, tak k pracovním a obchodním.
Když cvičíme předklony, tak jsme často konfrontováni s minulými karmami týkajícími se těchto lidí a těchto záležitostí v našem životě. Tyto karmy pak mají za výsledek psychické a emocionální omezení a strach, který nás může brzdit v tom, abychom plně projevili svou tvořivost a sexualitu. Když zaznamenáme pocity a emoce, které v předklonech vyjdou na povrch, bez toho aniž bychom je soudili, popírali je anebo od nich utíkali, tak pročišťujeme druhou čakru, rozpouštíme vztahové záležitosti a vymaňujeme se z područí těchto karem.
Předklony taktéž přinášejí řadu fyzických výhod. Působí na břišní žlázy a orgány, pomáhají zažívání a mohou zvolnit menstruační křeče. Tyto asány procvičují a posilují kyčelní ohybače a svaly na přední části těla zatímco uvolňují svaly v zadní části těla, a to včetně stehenních svalů a šlach. Mnoha lidem přijde těžší zůstat chvíli v předklonu než udělat několik Pozdravů slunci za sebou. To může být způsobeno jak psychikou a jejím omezením, tak také tím, že předklony jsou pozicemi pokory, pozicemi odevzdání se a pozicemi, při kterých záležitosti “necháváme odejít”, očišťujeme se. Pravidelná praxe předklonů pak vede k rozvoji oddanosti, trpělivosti, vytrvalosti a soustředění pozornosti.
Předklonové asány se liší třeba jen v chodidlech (uttanasana), až k postavení nohou a kyčlí (v paschimottanasana). Jedním důležitým aspektem řádného vyrovnání ve všech předklonových asánách je, že chodidla, nohy a hrudník nejsou pasivní. Chodidla jsou v pohotovosti a jsou podporou a je jedno, jestli jsou kotníky a prsty nohou prohnuté nebo do špičky. V mnoha předklonech jsou přední stehenní svaly zatnuté, zatímco zadní se protahují. Hrudník by neměl být propadnutý nebo zavřený, ale lopatky míří směrem dolů do zad. Přechod do těchto asán obvykle začíná v oblasti srdce přípravným nádechem, s výdechem prohlubujeme předklon. S každým dalším nádechem pak poupravujeme a energetizujeme asánu.
Když zůstanete chvíli v předklonu, kultivujete mysl a zbavujete jí negativních myšlenek, srdce se plní žehnáním a odpuštěním všem ostatním a pak se můžete zbavit vzteku, pocitů křivdy a zášti. Praxí si pak uvědomíte, že to, jak se chovají lidé k vám, souvisí s tím, jak jste se chovali v minulosti vy k ostatním. Předklony nabízejí šanci zapřemýšlet a zhojit šrámy minulosti a vás zanechat volné tak, abyste se s lehkostí posunuli k budoucnosti.

Comments are closed.